Je vhodné snažiť sa o odplienkovanie, keď trojročný syn nevynakladá žiadnu iniciatívu?

Zodpovedané
27. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odplienkovania syna, ktorý bude mať 1. júla tri roky. Nepýta sa na potrebu. Vždy musím byť ja prvá a myslieť na to, že musí ísť cikať. Plienku si nepýta, ale ani mu nevadí.

Prestala som mu dávať plienku. Dávam iba na denné spanie a na noc. Vyciká sa vždy, keď ho posadím na wc ( nočník odmieta), alebo keď sme vonku. Kaká v pohode do slipov. Dávam ho na wc každú pol hodinu. Sám od seba neprejavuje žiadnu iniciatívu. Keď sa ho opýtam, či ideme cikať alebo kakať, tak odpovie cikať nie, kakať nie.

Je vhodné snažiť sa o odplienkovanie, keď syn nevynakladá žiadnu iniciatívu?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

neexistuje nejaký univerzálny spôsob. Každé dieťa (koniec koncov aj rodič) je iný a treba nejako skúsiť nájsť ten "kľúč" fungujúci u neho.

Nateraz by som to však asi nechala tak. Deti musia trošku spolupracovať a toto mi príde, že ešte "nie je jeho čas". Stresuje to zrejme aj Vás, aj jeho, keďže ho každú pol hodinu vysádzate.

Nechajte mu teraz 2 týždne "voľno" a skúste potom zasa. U detí niekedy 2 týždne urobia divy. No a potom klasika - nápodoba (vy kakáte, manžel kaká, súrodenec, psík na prechádzke, vtáčik atď), ukazovať si hovienka zvierat, prípadne kúpiť nejakú knižku o kakaní. Nekarhať ho za pokakanie sa, naopak chváliť za podarený deň, nikdy nehovoriť o tom pred ním s inými ľuďmi).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas