Je vhodné preventívne konvičkovanie?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nosnej hygieny. Mám 4,5-ročnú dcérku, ktorá každú chvíľu "nosí" zo škôlky bacily. Práve prekonala bronchitídu a mám pocit, že má nonstop suchý nos.

Môže byť aj kvôli tomu častejšie nachladnutá?

Vzduch zvlhčujeme, ale hlavne ráno sa budí s tým, že má sliznicu suchú. Dávam jej aj denne morskú vodu s kyselinou hyalurónovou. Celkom si obľúbila aj konvičkovanie.

Manžel mi však povedal, že som jej možno ja spôsobila vysušenie sliznice tým, že som jej robila nosné sprchy morskou vodou aj preventívne 1x denne, keď prišla domov zo škôlky.

Aký je Váš názor?

Môžem jej noštek konvičkovať aj naďalej preventívne?

Od kedy som to začala praktizovať, soplíky nikdy netrvali dlhšie ako 2 - 3 dni.

Za odpoveď vopred ďakujem

Dobrý deň,

noštek môžete aj naďalej preventívne konvičkovať. Nespôsobuje vysúšanie a ani vyhubenie vlastnej mikrobiálnej flóry ako sa v niektorých fórach píše. Preplachom iba dostanete preč nečistoty.

Suchý vzduch vysušuje sliznice. Tým pádom sú náchylnejšie na infekcie. Preto ho ak je suchý treba zvlhčovať. Vlhkomerom zmerajte - mal by byť od 45 - 60%.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas