Je veľmi časté tlačenie na stolicu u bábätka bežný jav?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému môjho 3-mesačného synčeka, ktorého trápili koliky. Problém pominul, ale v súčasnosti neustále tlačí na kakanie. V noci sa na to veľmi často budí a rovnako je to aj počas dňa.

Dávam mu probiotiká BioGaia, ale zatiaľ nepozorujem žiadne zlepšenie. Vyprázdňuje sa však v poriadku, rovnako odchádzajú aj vetry. Ako pomôcku na tlačenie používa palec, ktorý si začal extrémne cmúľať.

Poradňu sme absolvovali v poriadku, syn pribral za mesiac 1 kg a aj rastie. Je už po prvom očkovaní a aj po očkovaní proti rotavírusom. Pediatrička hovorí, že stav častého tlačenia na stolicu aj cmúľanie prsta je normálne, ale mne sa to už nezdá, lebo to robí vkuse. Dokonca aj počas kojenia tlačí a mlieko vypľúva.

Je takéto časté tlačenie na stolicu u bábätka normálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je to tak často, nie je to úplne typické, ale nemusí to byť prejav žiadnej patológie a pravdepodobne sa vekom upraví.

Ak synček prospieva, odchádza stolica spontánne, nevracia, vetry odchádzajú, plienky sú pocikané, tak to nie je stav na riešenie.

Hoci rozumiem, že vidíte diskomfort.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas