Je v poriadku zelená stolica u plne dojčeného bábätka?

Zodpovedané
17. nov 2021

Dobrý deň,

syn má 4 mesiace a 3 týždne a od narodenia je plne dojčený, príkrmy nedávame. Zo začiatku mával žltú stolicu, ale postupne sme vypozorovali, že okolo 7 začínal byť nepokojný. Nebolo mu dobre, nechcel ani jesť, len sa nosiť.

O ôsmej vykakal tmavo-zelenú stolicu, upokojil sa a zaspal. Postupne sa takisto stolica objavovala častejšie. Cez deň prerušene spával, často ho budilo kakanie. Postupne mával zelenú stolicu v každej plienke. Na poslednej poradni som to riešila s pediatričkou, ale ona tomu nevenovala pozornosť, podľa nej je to zoxidované (nie je, čerstvá stolica má takú farbu). Po dohode sme nasadili probiotiká BioGaia pre malého a aj ja užívam iný druh.. Do troch dní sa problém upravil s zelená stolica zmizla.

Problém je, že posledných pár dní sa ťažkosti vrátili, časti ho budí kakanie a dnes večer až plakal od bolesti, potom vykakal zelenú stolicu a uľavilo sa mu. Stravovanie som nezmenila, probiotiká naďalej užívame.

Užíva Vigantol od narodenia 2 kvapky denne, čítala som, že niektorým detičkám robil problémy, oplatí sa zmeniť za iný? Aj ja užívam vitamín D, nemôže to robiť problém? Sme aj uprostred očkovania proti rotavírusom, druhu dávku RotaTequ dostal pred viac ako 2 týždňami, nemôže to súvisieť s tým?

Viem, že zelená stolica môže byť u dojčených deti normálna, ale syn sa trápi a necíti sa dobre.

Druhá otázka súvisí s príkrmami.

Aký máte názor na zavádzanie príkrmov pred ukončením 6. mesiacom u plne dojčených deti?

Naša pediatrička nám povedala, že máme začať s príkrmami, ale ja som s tým nie stotožnená. Údajne kvôli imunologickému oknu preto, že je syn mimo tabuliek (na poslednej poradni mal 8,8 kg a 68-69 cm). Rada by som šla podľa odporúčania WHO o cca 6 mesačnou výlučnom dojčení, ale naša pani doktorka hovorí, že je to dávno vyvrátené.

Ďakujem

Dobrý deň,

niektoré deti naozaj na Vigantol reagujú bolesťami bruška (nie zelenou stolicou). Môžete vyskúšať dávať Devit a odpozorovať si či nedôjde k zmene stavu.

Nie je exkluzívne dojčenie 6 mesiacov vyvrátené. Ak je dieťa prosperujúce, môže byť dojčené plných 6 mesiacov. Netreba sa s prikrmovaním ponáhľať.

Avšak dôvod, prečo je nespokojný môže byť aj nedostatok kalórii. Teda hlad (má už dosť vysokú váhu na svoj vek a preto rozumiem, že pediatrička odporúča začať s prikrmovaním v tomto prípade). Trakt dieťaťa je na prikrmovanie už pripravený.

Veľa mamičiek využíva aj spomínané imunologické okno, ktorého ja úplným zástancom nie som. Nie sú ešte exaktné závery pre prax, ktoré by ma presvedčili, že dieťa treba zaťažiť alergénmi takto skoro. Príde mi to teda nateraz zbytočný stres pre matku v období, kedy by sa dieťa mohlo iba "spokojne" dojčiť.

Rozhodnutie je na Vás. Ak Vám bolo pani doktorkou prikrmovanie už odporučené, stojí to za zváženie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas