Je v poriadku, keď skoro trojročné dieťa nerozpráva a nepýta sa na wc?

Zodpovedané
6. apr 2021

Dobrý deň,

syna bude mať v júli 3 roky a ešte nerozpráva celé vety. Sám sa na wc nepýta. Skúšame fungovať bez plienky, samozrejme s nehodami. Ak aj ide na nočník, tak iba sedí a nič. Na svoje meno reaguje, veci pomenuje a aj vie, kto je mama a ostatní členovia rodiny. Papá sám, čo sa týka jogurtov a hlavné jedla aj raňajok. Len hrnček nie je jeho kamarát a stále vyžaduje fľašu a umelé mlieko.

Je to v poriadku?

V septembri by mal nastúpiť do škôlky.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie je to v poriadku, čo sa týka reči, je treba so synčekom navštíviť logopédiu. To, že vyžaduje umelé mliečko a ešte nie je odplienkovaný je ešte v rámci širšej normy.

Pitie by už trojročné dieťatko zvládnuť malo, rovnako jedenie. Neviem aký je jeho ostatný psychomotorický vývin, chorobnosť, priebeh tehotenstva, pôrodu, či je termínový, či predčasník, takže viac informácii Vám podá Vaša pani doktorka.

Ale na logopédiu ho objednajte určite, pokojne aj dnes.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas