Je v poriadku, keď sa 7,5 mesačné dieťa udrží len chvíľu v druhom vzpriamení?

Zodpovedané
23. máj 2022

Dobrý deň,

moje 7,5 mesačné dieťa vie druhé vzpriamenie, ale udrží sa len chvíľu. Potom sa pustí a naťahuje za hračkami. Na lakťoch sa s nimi hrá.

Je to ok?

Keď chce niečo pozrieť, alebo keď ho niečo zaujalo, tak sa dvihne na druhé vzpriamenie.

Nohy dáva pod bruško a dvíha zadok.

Bude sedieť a chodiť, keď to takto robí?

Pretáčať sa na brucho tiež pretáča, ale len do jeden strany. Z brucha na chrbát sa tiež pretáča, ale je to skôr náhodne.

Aké príznaky by malo dieťa, ak by bolo postihnuté?

Inak je to zdravé dieťa a všetko chce chytať. Nohy si chytá tiež a aj si ich dáva do úst.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri akejkoľvek neistote rodiča je najlepšie dieťa odporučiť na vyšetrenie detským fyzioterapeutom - pre kontrolu psychomotorickéh napredovania.

Z písania a bez vyšetrenia sa nedá nič skonštatovať. Ale tak "naslepo" Vaše dieťatko môže mať trošku oslabené bruško, preto nejde do druhého vzpriamenia. Nakoľko ale ide na 4, tak nepredpokladám nič zásadné. Na štvornožkovanie a aj sed má ešte čas.

Každoádne odporúčam kontrolu detským fyzioterapeutom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas