Je v poriadku, keď 15 mesačné dieťa nenapodobňuje zvieratká a nerozpráva?

Zodpovedané
27. feb 2021

Dobrý deň,

moja dcérka mala v januári 15 mesiacov a dlhodobo riešim jej reč a rečové prejavy. Nevie povedať žiadne slovo. Nepovie ani mama, tata, nič. Nenapodobňuje žiadne zvieratká.

Čítame spolu, opisujem jej obrázky stále dokola a aj ako robia jednotlivé zvieratká. Nevidím žiaden pokrok.

Stále iba vydáva nejaké zvuky, grrr, ga, ba, baba. Keď niečo chce, tak na to ukazuje a hmká. Keď sa jej niečo nepáči, tak sa rozplače a rozčúli. Keď ideme von a poviem jej daj pá pá havkovi, mačičke, tak dá. Rozumie keď jej dám plienku a poviem odnes do koša. Čo sa týka dones a odnes, tak odnesie a donesie. Vie ukázať, kde je hlava, nos, brada, zuby, jazyk. Ukáže na mňa alebo tata, keď sa opýtam, kde sme. Ukáže aj na nášho psa, pohladká sama od seba svojho plyšáka, dáva mu akože chrumku, napiť alebo cumlík.

Blabotať začala až na konci 10. mesiaca, potom prestala a znovu začala neskôr. Pediatričke som spomínala iba to, že vôbec nerozpráva. Zabudla som spomenúť, že ani zvuky nenapodobňuje. Doktorka povedala, že má aj dieťa, čo ani v troch rokoch nerozpráva.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno,sú také deti, ktoré sa rozbehnú rozprávaním neskôr (väčšina 15 mesačné vie povedať asi 10 slov). Treba to určite odsledovať.

Ak však je ostatný psychomotorický vývoj v poriadku, tak by som Vás hneď na neurológiu neposielala ani ja. treba sa dcérke naďalej venovať, spievať, riekanky - žiadne videá z youtube, tablet, TV do 2 rokov.

Ak by sa do 18 mesiacov reč nezlepšovala, je potrebné neurologické vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas