Je v poriadku, keď 13 mesačné dieťa nerozpráva?

Zodpovedané
26. sep 2019

Dobrý deň,

môj syn má 13 mesiacov a fyzicky je úplne zdravý. Absolvovali sme sono hlavičky a EEG mozgu a vôbec sa nepúšťa rozprávať. Nenapodobňuje zvuky zvierat, nepovie mama. Keď mu niečo poviem, tak rozumie. Ak mu kážem niečo priniesť, prinesie to. Vie ukázať, kde je zvieratko. Žiaľ, je málo vecí, ktoré ukáže.

Je to v tom to veku v poriadku?

Vedel ukázať, že aký bude veľký a vedel dávať pá pá. Ale teraz nič z toho neurobí. Je dosť aktívny. Knihy ho veľmi nezaujímajú. Pozeranie knižky je preneho dvojminútová záležitosť a potom letí inde.

Trochu zaostával vo vývine. Keď mal 10 mesiacov, tak ešte nesedel. Posadil sa v priebehu 11 mesiaca a začal sa plaziť, štvornožkovať. Teraz pekne sám chodí.

Môže to všetko spolu súvisieť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno, môže ísť u synčeka u spomalený psychomotorický vývoj. Ste v sledovaní neurológa? Ak nie odporúčam, ale keďže máte EEG a sono mozgu tak asi ste.

Ak synček počuje (za zvukmi sa otáča), tak problém bude niekde inde. Treba s ním naozaj poctivo pracovať, hrať sa s ním, pri knižkách, ukazovať si, rozprávať naňho, spievať. To, že ho niečo baví "iba minútku dve", tak to je pre tento vek prirodzené.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas