Je v poriadku, keď 11 mesačný syn má denne pocikané iba 4 plienky?

Zodpovedané
31. máj 2021

Dobrý deň,

môj 11 mesačný syn má denne pocikané maximálne 4 plienky. Zdá sa nám, že začal piť menej. Pije aj džús, čaj. Čistú vodu odmieta. Pije menej ako inokedy.

Ešte ho dojčím. V poslednej dobe má veľmi vyberavé obdobie, hlavne čo sa týka mäsa. Už viac ako týždeň nie je možné do neho dostať mäso. Má dva zúbky.

Môže to byť spojené zo zúbkami?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, môže to byť spojené so zúbkami. Ide o to, či má aj iné prejavy dehydratácie. Je menej hravý, má suché pery, sliznice, prípadne nebodaj cítite acetónový zápach? Toto sú známky, ktoré svedčia pre dehydratáciu.

To, že ma iba 4 plienky pocikané nemusí hneď znamenať, že ide o problém. Tie plienky môžu byť riadne pocikané.
Aj keď ak dieťa neciká viac ako 6 hodín (mimo noci), tak je to známka toho, že málo pije.

Nič iné ako ponúkať Vám poradiť neviem. Rôzne formy. A nateraz robte príkrmy, kaše vodovejšie. Ponúkate uhorku, melón - tie obsahujú veľa vody..

Ak mu nateraz nechuti mäso, dajte pauzu a robte iba to, čo mu teraz chutí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas