Je v poriadku, keď 1,5-ročná dcérka nemá ešte zrastenú veľkú fontanelu?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

moja 1,5-ročná dcérka nemá ešte zrastenú veľkú fontanelu. Má ju pomerne dost veľkú. Ak jej tam priložím prsty, tak na dĺžku ju má veľkostné tri prsty a šírku smerom hore dva prsty.

Chodili sme aj na neurológiu a tam mi len kázali dávať Vigantol. Vraj hlavička rastie ako má rásť. Pediatrička na ročnej poradni podotkla, že ju má dosť veľkú, ale neriešila to.

Dokedy musí fontanela zrásť?

Je nutná návšteva špecialistu?

Ďakujem

Dobrý deň,

fontanela štandardne zrastá do 18. mesiaca. Pri spomalenom zrastaní sa zameriavame na hladinu vitamínu D v krvi. Ako ho dcérke podávate? Podávate ho spolu s mliekom?

Niektorým deťom zrastie až neskôr, ak sa dieťa a hlavička vyvíjajú správne. Možno to čakať do 2 rokov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas