Je v poriadku dlhodobý kašeľ u 1,5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

moja 1,5 ročná dcéra už vyše mesiaca kašle. Na začiatku ochorenia mala 2 dni soplíky a zvýšenú teplotu. Potom už len suchý kašeľ. Boli sme u našej lekárky 3x kvôli kašľu. Doktorka tvrdí, že dýchanie má čisté, nepočuje nič na pľúcach a ani prieduškách. Hrdlo nemá červené a nemáme si to všímať. Krv jej nebrala.

U kožnej lekárky kvôli inému problému dcére robili ster z nosa a výsledky boli negatívne.

Je to podľa Vás v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

kašeľ často trápi veľké množstvo detí a rodičov týždne až mesiace.

Najčastejšie ho však spôsobujú vírusy, teda kauzálna liečba je iba symptomatická podľa charakteru kašľa, plus posilňovanie imunity a dostatočný prívod tekutín.

Vaša pani doktorka nepočuje žiadny nález na pľúcach, výter nosa je negatívny, dcérka nemá teplotu, avšak u dcérky kašeľ stále pretrváva.

Pri dlhšom nelepšení kašľa by bolo vhodné spraviť základné odbery krvi (krvný obraz, CRP, evidentne serológiu na Mycoplasmu a Chlamydiu) evidentne aj RTG hrudníka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas