Je v poriadku dlhodobé užívanie Duphalaku u štvorročného dieťaťa?

Zodpovedané
11. jan 2021

Dobrý večer,

syn užíva už 2 roky každý deň Duphalac (12/13 ml). Riešila som to aj s našou doktorkou a tá tvrdí, že je to v poriadku.

Ja mám však strach či mu to neuškodí. Bez neho sa vôbec nevykaká. Aj počas jeho užívania bolo niekedy treba dať glycerínový čípok. Len tak sám od seba nekakal už ani nepamätám.

Pritom sa snažím dodržiavať to čo sa má pri zápche: má dostatok tekutín, pohybu, len so stravou je to horšie. Síce papá omáčkovité jedlá, neje ryžu, banány, sladkostí tiež nejedáva nejako moc, čokolády neje vôbec, bohužiaľ nezje mi kompóty, ovocné šťavy a ani iné ovocie ako jablko. Sušené slivky, pomaranče do neho vôbec nedostanem.

Robím mu aspoň ovsenú kašu, pije rumančekový čaj, papá biele jogurty, acidko no nič z toho ho nepoženie, aby sa vykakal sám.

Probiotiká neužíva, lebo mal asi 3 druhy a žiadne mu nepomáhali.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja som skôr za užívanie prípravku Forlax na dlhodobé užitie (podľa momentálnych odborných článkov sa viac odporúča ako Duphalac).

Čo sa týka tých jogurtov, tie okrem obsahu probiotík nejako stolici nepomáhajú. Pomocná je zelenina, ovocie - proste vláknina.

Síce ešte nemá 5 rokov, ale keďže je takáto situácia s kakaním, tak by som mu dala aj celozrnné obilniny do stravy, prípadne aj celozrnné pečivo.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas