Je ušný maz nebezpečný?

Zodpovedané
18. jan 2022

Dobrý deň,

10 mesačný synček má v poslednom období veľa úsneho mazu, ktorý ho pravdepodobne aj svrbí. Uška mu čistim denne, keďže každý deň má "vytečený" maz v oblasti vonkajšieho zvukovodu.

Na čistenie používam aj trošku detského olejčeka, aby som uška zbytočne nedráždila a aby sa maz ľahšie uvoľnil. V jednom ušku mu pár dní aj čudne posmrdkávalo, tak nás lekárka odoslala na ORL (bolo to v pondelok). Lekár nič nezistil, žiadny zápal, ušká pekné. Synček si aj napriek tomu uška počas dňa pästičkami brhli, sem tam poškriabe. Dosť t aj slince. Idú mu zúbky, tak pravdepodobne aj z toho má podráždenú celú oblasť od úst až po uška.

Nemusím sa obávať?

Mám ich len pravidelne čistiť ako doteraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ORL lekár nediagnostikoval infekciu, tak je to v poriadku. Keď deťom rastú zuby, je veľmi typické chytanie sa za ušká, ťahanie sa za ušká. Niekedy sa dokonca bijú po hlave, či ťahajú za vlasy.

Čo sa týka čistenia - za mňa čistenie sa rovná iba vytieranie uška bavlnenou plienkou bez ničoho, aby sa uško zbytočne nedráždilo a maz netvoril ešte viac ako by sa mal.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas