Je USG mozgu môjho 4-mesačného dieťatka v poriadku?

Zodpovedané
17. feb 2023

Dobrý deň,

moje 4-mesačné dieťatko podstúpilo USG mozgu s takýmto výsledkom:

Priestrannejšie SAP difúzne, širšia aj interhemisferálna ryha, hraničná šírka BKK bilaterálne, mohutné plexy hrbolatých okrajov, hranične širšia aj III komora, ZJ a cerebellum v norme, gyrifikacia v norme.
Z: Stav po IHV I st. bilaterálne, širšie SAP.

Môžete mi tieto výsledky zjednodušene vysvetliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

stav po IVH by znamenalo, že dieťatko malo pri narodení ľahko nakrvácané do mozgu. Býva to u detí, ktoré majú problém s dýchaním po pôrode a musia byť odsaté či resuscitované. Širšie subarachnoideálne priestory nemusia znamenať žiadnu patológiu. Predpokladám, že sa bude stav ďalej sledovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas