Je to reakcia na žĺtok?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

dcérke som začala zavádzať príkrmy. Po druhom dni podávania 1/3 žĺtka mala večer a aj ďalšie dni zvýšenú teplotu do 38,3°C. Zároveň sa k teplote pridružila aj hnačka. Asi týždeň na to dostala dcérka kašeľ, čisto hlienovitý a nič iné okrem neho.

Po kontrole pediatra bola úplne v poriadku - dýchanie, CRP aj výter z hrdla. Po týždni a pol od začatia kašľa som skúsila zase žĺtok, asi mesiac po horúčkach a hnačkách. Do celého príkrmu (4 PL) som dala polku žĺtka a dcérka zjedla len jednu max dve ČL. Po asi 3 - 4 hodinách začala zvracať a nevedela prestať asi hodinu a pol. Večer sme predsa len zašli na pohotovosť, lebo ani vodu ani mlieko v sebe nevedela udržať, všetko vyvracala. Lekár to klasifikoval ako nejakú virózu.

Môžu tieto stavy mojej dcéry súvisieť so žĺtkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

vracanie po žĺtku nemusí byť alergická reakcia. Bbýva v dôsledku toho, že žĺtok je tučný a dieťa ho v sebe netoleruje.

Teplotu by som neasociovala so žĺtkom. Skúste mesiac počkať a po mesiaci vyskúšať pridať 1/4 žĺtka do príkrmu. Ak bude vracanie opakované, tak žĺtok až po 1. roku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas