Je striktne dané, kedy treba začať s príkrmami?

Zodpovedané
29. okt 2019

Dobrý deň,

naša dcérka má 4 mesiace a 10 dní. Ešte ju neprikrmujem. Pije iba umelé mlieko a je dosť bacuľatá.

Je striktne dané, kedy treba začať s príkrmami?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno sú určité mantinely, ktoré treba dodržať. Nezačínať s príkrmami skôr ako po ukončenom 4. mesiaci, ak je dcérka iba na umelom mlieku, už môžete začať.

Začína sa so zeleninovým pokrmom, potom mäsovým príkrmom, nakoniec ovocno-mliečny pokrm. Vždy zavádzame iba 1 druh zeleniny (resp. akejkoľvek novej potraviny) a čakáme 3 dni.

Až keď 3 dni nedôjde k reakcii, tak zavádzame iný druh (nikdy nie 2 naraz, aby sme vedeli, ktorý dieťa toleruje!).

Zo zeleniny sa zvyčajne začína mrkvou, postupne zemiak, brokolica, karfiol, špenát.

Mäso dieťatku dávame rôzne: chudé hovädzie, teľacie, kuracie, morčacie, králičie, chudé bravčové, jahňacie. Určite vyskúšame aj ryby, najlepšie pri dojčení.

Vhodnejšie sú sladkovodné, prípadne losos - nie morské predátori ryby (môžu obsahovať viac nežiadúcich látok).

Ovocie začíname naším bez šupky. Je jeseň takže: jablko, hruška, slivka. Bobuľovité ovocie je vhodné až neskôr.

Lepok zavádzame najneskôr do ukončeného 7. mesiaca!

Je najvhodnejšie zaviesť po ukončenom 6. mesiaci ako prvý kontakt 1 lyžička krupice (detskej) do polievky, alebo trošku bezvaječných cestovín, alebo nadrobiť kúsok pečiva do polievky.

Odporúčam preštudovať si túto stránku, je tu všetko: https://www.1000dni.sk/nutricne-programovanie/a...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas