Je silný pretrvávajúci kašeľ dôvod na opakovanú návštevu pediatra?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň,

9-ročná dcéra od 2.12.2022 kašle. Podávala som jej Ambrobene, na 2 dni sa jej polepšilo. Na 3. deň dostala dusivý kašeľ, ktorý pretrváva hlavne v noci. Vo štvrtok 8.12.2022 jej lekárka predpísala Sumamed a zelený Trifed. V nedeľu a pondelok v noci občas zakašľala, cez deň tiež menej. Dnes však začala opäť silno kašľať, hlieny vraj nemá, len to v nej pri kašli priam duní. Antibiotiká dobrala dnes, Trifed asi zajtra. Pri kašli ju nebolí nič, ale keď sa chytí na hrudníku nad bradavkami, tvrdí, že ju tam bolí. Lekárka mi včera povedala, že to kašle z Trifedu.

Mám s dcérou znovu navštíviť lekárku, aby ju skontrolovala?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže byť, že ju dráždi na kašeľ kvôli zvýšenej tvorbe hlienov, ktoré potrebuje vykašlať. Osobne by som zrejme odporučila niečo na zastavenie kašľania - nie na vykašliavanie. Z toho, čo píšete mi príde, že ide skôr o dusivý vysiľujúci kašeľ a na ten sú teda vhodné Tussin kvapky.

V prípade, že by náhodou mala atypické baktérie, tak to mala preliečené Summamedom. Ale ak sa stav nelepší, tak je vždy na mieste návšteva lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas