Je šanca diagnostikovať Aspergerov syndróm u 18-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

dcéra má 18-mesiacov a váži len 9 kg a veľmi málo aj zje. Od začiatku prikrmovania zje na obed napríklad len 60 g varenej stravy. Je veľmi vyberavá, čo sa jedla týka. Je ešte dojčená, ale maximálne len raz denne.

Pediatrička sa vyjadrila, že je pri nej šanca, že by mohla mať Aspergerov syndróm. Chodí od 14. mesiacov, slová hovorí, aj vety typu bľabotania, opakuje po nás slovíčka, úlohy typu zober, založ, dones, umy si rúčky, tvár, zvláda v pohode. Je usmievavá, neprekážajú jej dotyky, objatia. Pediatrička zatiaľ čaká aj s MMR, ak by sa jedenie u dcérky predsa len rozbehlo.

Je možné Aspergerov syndróm určiť u 18-mesačného dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

Aspergerov syndróm patrí medzi jednu diagnózu z porúch autistického spektra. Diagnostika je veľmi veľmi obtiažna a často trvá aj niekoľko mesiacov až rokov.

Domáce samotestovanie je možné pomocou tohto dotazníka M CHAT https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas