Je riedka stolica u 4-mesačného plne dojčeného chlapčeka v poriadku?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

syn má 4 mesiace, meria 68 cm a má 5 900 g. Doktorka nám na vyšetrení povedala, že má redšiu stolicu. Za tri týždne pribral 200 g, neviem či je to dostačujúce. V podstate stále priberá menej a menej. Inak je to stále usmievavý chlapček a bolo nám odporučené začať s príkrmami.

Je v poriadku riedka stolica a aktuálna hmotnosť u 4-mesačného plne dojčeného chlapčeka?

Ďakujem

Dobrý deň,

hmotnosť je krásna. Priberanie môže byť pomalšie, to sa musí hodnotiť v celkovom kontexte psychomotoriky a doterajšieho priberania. Riedka stolica sama o sebe u plne dojčeného dieťaťa nemusí znamenať žiadny chorobný stav.

Nemôžem Vám viac napísať, lebo nepoznám Vášho synčeka. Osobne som skôr "v tíme" príkrmy až v 6. mesiaci, keď je dieťa psychomotoricky pripravenjšie. Po 4. mesiaci už deti môžu začať byť po troške prikrmované, ich zažívací trakt je na to pripravený.

Ak synček neprospieva, je to jedna z možností. Najprv by som sa ešte pozrela na Vašu laktáciu, podporila častejšie prikladanie a skontrolovala ako si pije mliečko.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas