Je pre bábätko vhodný vankúš?

Zodpovedané
15. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať zopár otázok ohľadom novorodenca. Som prvorodička a nemám veľmi sa s kým poradiť.

Je vhodné dávať bábätku od narodenia vankúš proti preležaniu hlavičky alebo je lepšie, aby spalo na boku a striedali sa strany?

Čo pomáha proti vracaniu mlieka počas spánku?

Ak si bábätko odgrgne, ale aj tak počas spánku trošku vracia, môže to znamenať, že si preplnilo bruško?

Koľko mililitrov mlieka by malo vypiť na jedno kŕmenie?

Ako často by malo mať stolicu, keď pije materské mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

vankúš vhodný nie je. Je to marketingový ťah, navyše nevhodný. Poloha na spánok je najlepšia na chrbte s tým, že po každom kŕmení dieťaťu položíte hlavu na druhý bok. Počas aktívneho dňa ho nosíte na oboch rukách - striedate, navyše trávi dostatok času na brušku. Vyhnete sa lehátkam a dlhším pobytom v autosedačke. To je najlepšia prevencia zležania hlavy.

Pri kŕmení čisto materským mliekom má novorodenec pokojne stolicu aj 6x denne, neskôr sa to ustabilizuje na 1-3x denne. Sú ale čisto dojčené deti, ktoré majú stolicu raz za týždne - aj to je v poriadku, ak je dieťa klinicky v poriadku (nevracia prúdom, nemá krv potom v stolici, nie je dráždivé, spavé, priberá, má pocikané plienky pravidelne).

Na kŕmenie si môže vypiť koľkokoľvek od 40 do 150 ml. V podstate u dojčeného dieťaťa to ani neodsledujete. Dojčiť sa môže v úvode aj 10 - 15x denne po chvíločke, má malý žalúdok. Vôbec sa neriaďte časmi, že koľko by ste mali dojčiť. Resp. že každé 3 hodiny dojčite na požiadanie dieťaťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas