Je potrebná operácia nezostúpeného vajíčka u 10 mesačného syna?

Zodpovedané
4. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nezostúpeného vajíčka. Syn bude mat 10 mesiacov a pred 2 mesiacmi mu urologička naplánovala operáciu na jún kvôli nezostúpenému vajíčku. To vajíčko tam akurát počas vyšetrenia nebolo v tom čase. Vtedy mu častejšie skákalo do priestoru akoby slabiny do brucha.

I napriek migrovaniu to zhodnotila ako jednoznačne nezostúpený semenník.

Avšak teraz ja, manžel aj naša pediatrička ho tam cítime. Väčšinu dňa je v miešku. A ak náhodou nie je, tak stačí, že si syn sadne a hneď skočí do mieška.

Naša pediatrička odporúča preložiť operáciu minimálne na jeseň, že či sa to ešte neupraví. Urológ je za operáciu. A chce zoperovať aj predkožku. Krémy nemám dávať, vraj nepomôžu. Pediatrička nám dala krém a po týždni pomohol.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

operácia sa dá preložiť do 15.-18.mesiaca života, takže asi by som počkala. Veď na jeseň bude mať synček 14 mesiačikov. Na druhej strane aj vajíčko, ktoré takto migruje je vhodné "uchytiť" aby necestovalo - to už ale naozaj lepšie vedia urológovia.

Krémy na predkožku sú takmer vždy účinné, iba pri veľmi závažných fimózach nepomôžu a je nutná operatíva, takže tak to bolo aj vo Vašom prípade.

Môj názor teda je, že by som počkala, na kontrolu k urológovi išla na jeseň.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas