Je potrebná návšteva špecialistu, keď má syn uzlinky na krku?

Zodpovedané
4. okt 2021

Dobrý deň,

22 mesačný syn má od malička na krku zboku 2 uzlinky. Jedna je viditeľná voľným okom, keď hýbe hlavou (veľká asi ako hrášok). Je pohyblivá, nezväčšujúca sa. Druhú nie je vidieť dá sa iba nahmatať.

Synova lekárka to nerieši, vraj klasická uzlinka. Keď si ju všimnem, tak ma až tak zmrazí a stále sa bojím.

Netreba ísť k nejakému špecialistovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyslovene potrebné to nie je. Deti uzliny majú, pretože ich imunitný systém sa stretáva s množstvom patogénov a imunitný systém "reaguje" - lymfatické uzliny sa zväčšujú.

To či ide o takto reaktívne zväčšenú uzlinu sa dá zistiť okom nie úplne na 100%, ale veľa tomu napovie, že nie je bolestivá, nezväčšuje sa, nie je tvrdá. Na 100% to však vie odhaliť iba sonografia.

Nakoľko som sonografie detičkám robila musím Vám povedať, že hoci je toto vyšetrenie pre nás dospelých bezbolestné, deti do 3 rokov ho znášajú často s plačom. Trvá asi 10 minút. Ale poskytne jednoznačný výsledok o uzline.

Nie je štandardom na sono posielať všetky deti s uzlinami. To by tam boli naozaj takmer všetky, ale tie, ktoré lekár určí ako rizikové (početné, veľké, meniace sa).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas