Je poriadku, keď sa štvormesačnému synovi zrastá fontanela?

Zodpovedané
10. dec 2021

Dobrý deň,

syn mal 4 mesiace. Na sone nám doktorka povedala, že sa mu už zrastá fontanela. Nikde nás však nikto neposlal. Hlavička rastie. Pediatrička vravela, že máme dávať iba vitamin D.

Koľko kvapiek vitamínu D máme synovi dávať?

Čo nám ešte odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ hlavička rastie, tak nie je potrebné robiť nič špeciálne a ani sa znepokojovať. Deťom sa pomaly fontanela zrastá. To, že na sone Vám to pani doktorka povedala je v poriadku. Otvor sa už zmenšuje a teda sondou je ťažko niečo vidieť.

To však neznamená, že je hneď zrastená. Na pohmat predpokladám tam ešte bude (aj keď iba na špičku prsta, je to dosť).

Najdôležitejšie je sledovať na každej poradni obvody hlavičky. Vitamín D - keďže sa pýtate na kvapky, zrejma dávate Vigantol a teda môžete dávať 2 kvapky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas