Je nutné prelepovať pupok u bábätiek?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

pediatrička mi odporučila prelepovať dcérke pupok elastickým leukoplastom tak, aby sa okraje pupku spojili a pupok sa tak schoval. Mám to takto robiť pravidelne a cieľom je vraj to, aby pupok nevytŕčal von. Doktorka vravela, že sa to v budúcnosti operuje, no nikto v mojom okolí o tom nič nepočul.

Sestra má dve malé deti a nič také robiť nemusela. Podľa mňa má dcérka pupok úplne pekne zahojený.

Je teda naozaj nutné pupok prelepovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

niektorí lekári tak postupujú pri hernii pupka (asi deti Vašej sestry ju naznačenú nemali).

Podľa mňa nie je na škodu s dieťaťom ísť k fyzioterapeutovi, ktorý skontroluje aj či nemá diastázu a prípadne zhodnotí, čo je ďalej potrebné. Navhrne cvičenie, ktoré urýchli celý proces. Radšej ísť skôr ako neskôr.

Je však pravda, že často sa hernia sama upraví v prvých mesiacoch.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas