Je nutné, aby 4,5 mesačná dcéra brala Acidum folicum a Pyridoxin?

Zodpovedané
9. apr 2022

Dobrý deň,

dcérka bola po narodení na jiske kvôli nadbytočnej krvi z pupočníka a priveľa červených krviniek. Pôrodná váha 3 900 g. Teraz má 4,5 mesiaca a váži 6 310 g. Zdá sa mi, že dcérke sa prirýchlo zarastá fontanela. Niekedy ju vôbec neviem nahmatať. Pýtala som sa na to našej doktorky a povedala, že kým ju nemá vypuklú, že je všetko ok. Potom sa ma spýtala, že či už sama sedí a odpovedala som nie. Potom otázka, že či aspoň s oporou.

To sa však robiť nemá?

Dcérka užíva Maltofer a doktorka sa teraz pýtala, či užíva Pyridoxin a Acidum folicum. Keďže som povedala nie, tak nám nariadila obdeň dávať po pol tabletky z daných liečiv. Dcérka je plne dojčená a od 4 mesiacov som podľa doktorky mala dávať príkrmy. Zatiaľ som nedala, lebo mám na to iný názor. Nechcem jej bruško zaťažovať tabletkami, keď nie je dôvod.

Keby jej brala krv a sú zlé výsledky, tak nepoviem pol slova. Nechcem spochybňovať jej postupy.

Aký je Váš názor?

Sú tie lieky potrebné?

Ako by ste postupovali vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

píšete správne, dieťa sa nemá dávať sadať s oporou. Robilo sa to 30 rokov dozadu. Pokiaľ lieky neboli indikované od začiatku, teraz by som ich bez výsledkov nedávala. Ak je však chudokrvná, a preto má nasadný Maltofer, tak rozumiem tomuto rozhodnutiu. Nepoznám však okolnosti, tak neviem zhodnotiť ako by som postupovala.

Čo sa týka príkrmov - možno pani doktorka odporučila prikrmovanie kvôli nízkej hladine železa. To nepíšete ale vôbec, či bol Maltofer nasadený podľa výsledkov, aká bola jeho hladina atď. Naozaj neviem zhodnotiť aký by som zvolila postup bez poznania všetkých informácii.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas