Je možné liečiť silný dráždivý kašeľ u 1,5-ročného dieťaťa voľnopredajnými liekmi?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

mám 1,5-ročnú dcéru, ktorá počas dňa občas zakašle. Keď zaspinká, tak na ňu príde silný dráždivý kašeľ a vracia z neho. V izbe máme chládok, vetráme, zvlhčujeme vzduch. Už viac ako týždeň jej dávam sirupy proti kašľu.

Neriešila som to zatiaľ s pediatrom, nakoľko každý mesiac užívala antibiotiká. Vzhľadom na to som to chcela riešiť cestou voľnopredajnými sirupmi.

Prejde takýto stav, alebo mám radšej navštíviť pediatra?

Ďakujem

Dobrý deň,

vysoko pravdepodobne vracia práve kvôli tomu, že dostáva sirupy na riedenie hlienov. Dieťa v tomto veku ich ešte nevie potom vykašlať, a preto ich vyvracia.

Do 2 rokov podľa odborných odporúčaní deti nemajú piť žiadne sirupy na podporu vykašliavania.

Zamerať sa odporúča na dôslednú tolaetu nosu a vyvýšenú polohu na spánok Iba v prípade suchého dráždivého kašľa sa odporúča liečba antitusikami typu Tussin.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas