Je možné HPV vírus preniesť na dieťa?

Zodpovedané
17. júl 2020

Dobrý deň.

počas tehotenstva mi bol zistený vírus HPV typu 6, no vraj to nebol podľa lekárov dôvod na cisársky rez. Prejavil sa mi ako bradavice. Dcéru som teda porodila prirodzene.

Je možné tento vírus preniesť na dieťa?

Ak áno, čomu sa mám vyvarovať?

Malej periem prádlo osobitne, no aj tak mám strach, aby sa nenakazila.

Ak by som ju náhodou nakazila, ako sa tento vírus u dieťatka prejaví?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to sexuálne prenosné ochorenie. Prenáša sa najmä stykom - orálnym, análnym, vaginálnym, ale je možný prenos aj počas pôrodu, ak je aktívne štádium ochorenia.

Nie je potrebné osobitné pranie.

Príznaky môžu byť zo strany dýchacej sústavy.

Takto už počas života si nemyslím, že je riziko nákazy v bežnom fungovaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas