Je lymfadenopatia u trojročného dieťaťa normálna?

Zodpovedané
5. jún 2019

Dobrý deň,

moje trojročné dievčatko má lymfadenopatiu. Má stále zväčšenú uzlinu. Zväčšuje sa jej pri nádche.

Je lymfadenopatia u trojročného dieťaťa normálna?

Existuje niečo, čo by pomohlo vstrebať uzlinu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

deti majú veľmi aktívny lymfatický systém krku, ktorý reaguje na rôzne podnety - vírusové či bakteriálne, v oblasti ústnej dutiny, nosa a hrdla.

Zväčšené uzlinky bývajú najčastejšie teda reaktívne zväčšené (sú aktivované aby mohli bojovať proti týmto podnetom). Dôležité je hodnotiť ich prekrvenie, tvar a či nedochádza k tzv. kolikvácii.

Ak sonografista zhodnotí, že ide iba o reaktívne zväčšené uzlinky a na otázku či dieťa bolo choré (malo nádchu, kašeľ, ošetrovaný zub atď) odpovedáme áno, stav hodnotíme ako normálna reakcia organizmu. Teda vieme príčinu ich zväčšenia.

Uzliny sa zmenšujú samé, potom ako prestane lymfatický systém bojovať s podnetmi.
Niekedy ich veľkosť už zostáva taká aká bola pri infekcii.
Neexistuje nič čo by urýchlilo zmenšovanie uzlín. Do liečby môžete zaradiť Imunoglukan sir. na posilnenie imunity.

Ak však nevieme dôvod zväčšenia uzlín, alebo ich sonografista nehodnotí ako reaktívne, je potrebné ďalšie prešetrovanie, prečo sú zväčšené (odber krvného obrazu, serológie na niektoré baktérie, po prípade hematologické vyšetrenie).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas