Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania 22 mesačnej dcérky.
Od narodenia bola kojená cca 2 mesiace a dokrmovaná dojčenským umelým mliekom. Prvé príkrmy začala papať okolo 5 mesiaca. Ako dovŕšila rok a my sme prešli na umelé mlieko č.3 akoby s ňou seklo a nedokážem do nej dať ani len glg mliečka. Skúšala som zmeniť 2x značku umelého mlieka no neúspešne. Snažím sa jej ho dávať aspoň do varenia ale piť ho nechce. Na olovrant jedáva občas jogurt, ale nemôžem jej ho dávať každý deň, nakoľko nie vždy má naň chuť a nechcem jej ho sprotiviť.
Skúšala jesť puding alebo detskú krupicu do ktorej som dala trvanlivé 3,6% kúpené, prevarené mlieko. No aj to mi odmieta. Preto sa snažím kupovať jej na raňajky a na večeru mliečno obilné kaše. Skúšala som syry, tvaroh, kefír no nič z toho jej nechutí, alebo teda mi to odmieta. Ešte trošku masla keď dám do varenia alebo na chlebík tak zje. Preto Vás chcem poprosiť o odporúčanie detského jedálnička po 2. roku. Mám na mysli koľko mliečnych výrobkov by malo dieťa po druhom roku denne konzumovať. Taktiež by ma zaujímalo koľko strukovín, mäsa či obilnín by malo dieťa konzumovať po 2 roku.
Dcérke ešte neponúkam cukor a chcela by som v tom vytrvať čo najdlhšie. Preto nepije a ani neje nič, kde je pridaný cukor. Určite príde chvíľa keď s tým začnem no to je ďalšia moja dilema. Radšej cukor (kokosový, trstinový, stéviový) alebo med.
Čo by bolo lepšie?
Do tých 21 mesiacov dcérka nemala problém so stravou, ani s jedením, dokonca ani keď jej išli zúbky. Dokonca začala sama jedávať s lyžičkou, či vidličkou bez toho aby narobila neporiadok. Posledný mesiac máme trápenie. Odmieta stravu, ktorú jej uvarím. Či jej prestala chutiť, alebo len vymýšľa, alebo má chuť na niečo nové to neviem.
Je možné, že v tomto veku deti začnú jesť menej?
Jedálniček mojej dcérky:
8:00 Raňajky: Mliečno obilná kaša cca 200 ml (občas pečivo s maslom ale skôr sa stým hrá)
10:00 Desiata: ovocie (jablko, hruška, banán, slivka)
12:00 Obed: Varená strava (cestoviny, strukoviny, zelenina, ryža, mäso, vajcia, tofu). Ak chcem aby zjedla polievku, tak musí byť krémová aj to hustejšia, niečo ako prívarok ináč ju nechce. Preto druhé jedlo jej už neponúkam. Len nedávno začala jesť väčšie kusy aj to sa stým viac hrá Za jedlom jej ponúkam ovocnú zmes, niečo ako kompót ale bez cukru. A tu máme problém. Posledný mesiac trucuje s obedom.
16:00 Olovrant 1: Jogurt s ovocím, alebo výživu typu ovocie s cereáliami alebo suchármi. Tiež bez cukru.
19:00 Olovrant 2: niečo malé buď kôrka chleba, kus rožka, pohanková chrumka.(vtedy večeriame my s manželom preto niečo chce aj ona)
20:00 Večera: Mliečno obilná kaša cca 200 ml
Je to veľký problém, keď sme ešte na kašičkách?
Počúvam z viacerých strán, že už dávno mala jesť sama, a už v tomto veku mala jesť rezne, či piť kravské mlieko.
Viete mi poradiť nejakú alternatívu?
Ďakujem
Dobrý deň,
v tomto veku sú problémy s jedením bežné. Prichádzajú aj skôr, býva aj také trucovanie, že chcem iba jedno jedlo, nechcem vyskúšať nič nové, nechcem zeleninu, nechcem ovocie..takže toto je lepší prípad.
Mliečnych výrobkov alebo mlieka má mať 150 ml/deň - čo pokryje 100 ml jogurt/150 ml mlieka v strave alebo na vypitie/30 gramov syra. Takže, ak toto do nej denne dáte, tak stačí, na viac ju nenúťte, aby si nevytvorila odpor.
Raňajky, desiata sú OK. Obed vôbec nevadí, že chce polievočky iba krémové, treba jej ich také dávať, ale nie je to dôvod na to, aby nedostala druhé jedlo. Potrebuje mäso. Takže to treba dať, namiesto ovocného kompótu, ktorý nemá čo poobede robiť v strave. Možno je problém, že papká unavená. Skúste dať polievku pred spaním a druhé jedlo po spaní. Nastavenú večeru má na môj vkus neskoro (myslím tú kašu), ale ak Vám to tak vyhovuje, a dcérka dobre spinká tak jej to nechajte.
Vôbec nie je problém s kašami, každé dieťatko je iné. Viete, ja som mladá lekárka, som "nová" škola, takže môj názor vo výchove je o individuálnom prístupe a výchove s láskou a trpezlivosťou vzhľadom k potrebám dieťatka.
Za mňa sme už dávno za tabuľkovaním detí v stravovaní, spánku, uspávaníí. Takže nepočúvajte nikoho. Vy ste maminka, Vaša dcérka potrebuje, čo potrebuje a Vy jej to s láskou poskytnite. Keď bude pripravená papkať samostatné kúsky tak ich papkať začne.
Jesť rezne 2-ročná? To by bol veľmi zlý základ do celého života! V 18. rokoch bude mať 80 kg, vysoký tlak, bolesti krížov. Alebo druhý extrém bulímiu, lebo mala ako dieťa zlé stravovacie návyky...
Piť kravské mlieko až po 3. roku života, dovtedy je ideálne umelé mlieko na pitie (je lepšie ako kravské, lebo má viac železa). DO varenia kravské môžete samozrejme, pudingy stále z umelého varte.
A ešte ste sa pýtali na cukor. Je to na Vás aký máte názor na stravovanie Vy a s čím sladíte Vy. Ono cukor nie je smrť. Cukor je dobrý sluha, ale zlý pán. Takže rozumne, s mierou (skoro ako alkohol však? - ale je to tak isto návyková látka takže je tam istá paralela), pokojne aj biely. Trstinový ideál (ako to finančne vychádza komu), za kokosový nie som, stéviový je pre mňa odporný. Ale vravím - ako ste zvyknutí v rodine.
Treba si uvedomiť, že na celý život dieťatka sú kruciálne jeho 3 prvé roky stravovania, čo vidí doma, ako sa varí, stoluje, ako sa správajú rodičia pri stravovaní. Takže podľa toho veďte dcérku. Robíte to veľmi krásne, zodpovedne. Len tak ďalej. 👍
Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas