Je infekčnosť po postexpozičnom očkovaní proti kiahňam okamžitá?

Zodpovedané
11. feb 2023

Dobrý deň,

mám doplňujúcu otázku k odpovedi uvedenej na:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate...

Syn priniesol zo škôlky ovčie kiahne. Mám 44 rokov. Ja som ich v detstve neprekonal, tak som sa dal spolu s 8-ročnou dcérou zaočkovať postexpozične. Dúfam, že do 3 dní, pravdepodobne to však boli 4.

Som s dcérou infekčný pre svoje okolie vzhľadom na typ vakcíny, (oslabený živý vírus)?

Ak áno, ako dlho?

Je infekčnosť okamžitá po podaní vakcíny?

Ďakujem

Dobrý deň,

infekčný pre bežnú populáciu po očkovaní nie ste. Rizikom ste pre novorodencov, ktorých matky neprekonali kiahne, alebo pre tehotné ženy ktoré kiahne neprekonali, onkologických pacientov.

Teoreticky môžete byť infekčný po expozícii vírusu. Štúdie "zaručujú" účinnosť vakcínu do 3 dní od expozície, v štúdiach do 5 dní od expozície sú čísla menej presvedčivé. Pravdepodobne očkovanie bude účinné a vy by ste nemali byť pre okolie infekčný. To sa určite ukáže do cca 10 dní od expozície.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas