Je hyperaktivita následkom nevhodného správania sa 18 mesačného syna?

Zodpovedané
8. nov 2020

Dobrý deň,

môj 18 mesačný synček sa začal správať veľmi zvláštne. Patrí medzi deti ktoré veľmi neobsedia a stále čosi vymýšľa. Od narodenia začal veľmi rýchlo rásť a naberať na váhe. Hoci nie je tučný, má silnú postavu. Všetko s ním je zložité.

Mám pocit, že silnejšie kričí než deti v jeho veku, je aktívnejší, mocnejší. A aj také capnutie od neho viac boli než od staršieho syna keď bol v jeho veku.

Často len tak sedí, zrazu sa otočí na staršieho syna a začne ho silno kopať. Pripadne sa pekne hrajú a z ničoho nič do neho hodí auto. Keď mu poviem, že sa to nepatrí a nie je pekne ubližovať bratovi, chvíľu dá pokoj a potom začne zase. Ubližuje aj mne s partnerom. Potiahne ma silou za vlasy, udrie ma pastou do tvare, šialene kričí, niekedy si zapchá uši a vrieska ako vo filme, v ktorom z toho popukajú poháre.

Som z toho zúfalá. Zistila som, že je veľmi nervózny, keď je hladný. Snažím sa mu často ponúkať niečo pod zub, aby bol v pohode. No niekedy to nepomôže. Je ako odtrhnutý z reťaze. Keď je v pohode, dokáže to byť zlatíčko. Hlavne večer sa mení na dieťa, ktorého sa občas až bojím. Najmä, že si nejako ublíži alebo synovi.

Včera pri večeri roztláčal pečene zemiaky v rúčke a najprv si ich chcel napchať do oka. Keď sme ho vystrašene okríkli, tak napchal si kúsok do ucha. Musela som mu ho dolovať tyčinkou do uši.

Keď jeme a on je už napapaný, niekedy sa hrá. No väčšinou vrieska a miksuje stolom. Keď ho však dám do stoličky na jedenie, plače a pýta sa von. Snažíme sa aby mal dostatok pohybu. Stále vymýšľam čím ho zabaviť a čo ešte skúsiť, aby bol v pohode a svoju energiu dával do niečoho iného.

Hlavne ten jeho silný krik ma trápi, lebo mi je z neho vyslovene zle. Ozýva sa tak strašne a je taký prenikavý, že mám pocit že ohluchnem.

Môže za to všetko hyperaktivita?

Alebo je to spojené s tým, že ako väčšie dieťa má aj väčšie nároky, silnejší hlas a silu?

Čo mám robiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

sú deti, ktoré sú "náročnejšie" na výchovu. Myslím, že nejde o žiadny neurologický problém, skôr o túto alternatívu.

Pri výchove aj takto náročnejších detí, treba používať láskyplný prístup. Dieťa o to viac zamestnávať, vytvárať mu aktivity (tak ako robíte) a zakázať rušivé vnemy ako televízia, tablet, kde by mohol "huncútsvta" vidieť.

Ak aj pozerá rozprávky vyberte jemnejšie, prípadne radšej detské pesničky s videoklipmi.

Prípadne ešte skúste otázku "hodiť" sem - čo na to odborník na výchovu: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas