Je hustejšia a nepravidelná stolica dojčeného bábätka v poriadku?

Zodpovedané
28. júl 2022

Dobrý deň,

v poslednej dobe máme problém so stolicou u našej skoro 6-týždňovej dcérky. Zvyčajne mala stolicu každý deň viackrát v menšom množstve. Potom zrazu 2 dni nič a následne dala jednu veľkú stolicu naraz, ktorej prvá časť bola hustá ako pasta. Následne riedka. Toto sa opakovalo ešte raz rovnako, potom 3 dni zase nič a dnes sa snažila tlačiť. Nešlo jej to, nič nepomáhalo, tak sme jej dali rektálnu rúrku a ona vytlačila zase takú pastovo hustú stolicu a potom o niečo redšiu, ale tmavšiu (asi preto, že ju hromadila viac dní).

Dcérka je plne dojčená, má mierne koliky, prdí veľmi pekne, bruško má mäkké, pocikaných plienok má dostatok. Inak sa nesťažuje a prosperuje, užíva Sab Simplex, probiotiká BioGaia, vitamín D Jamieson. Bruško natierame pri každom prebaľovaní a masírujeme Pupíkom a cvičíme nožičkami, na bruško ju tiež dávame.

Je jej stolica v poriadku?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

PS: V druhej otázke prikladám fotku. Prosím nezverejňovať

Dobrý deň,

nie je to problém. Dojčené deti nemusia kakať aj viac ako 3 dni (z praxe rekord 24 dní). Pokiaľ nie sú prítomné varovné signály typu vracanie, bolesť bruška, neutíchajúce plač, sú pocikané plienky a dieťa je v "klasickom" stave, tak do tých 7 - 10 dní nie je treba riešiť. Potom kontaktovať lekára, ktorý by dieťa mal aspoň vyšetriť a zhodnotiť že je všetko v poriadku a určiť podľa vyšetrenia ďalší postup.

Pri kolikách odporúčam probiotiká BioGaia (kmeň L.reuteri). Aj režimovo robíte všetko dobre, treba len vydržať kým koliky prejdú. Štandardne okolo 4. - 6. mesiaca.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas