Je dôležité, aby dieťa tlieskalo?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

ja by som sa chcela opýtať, či je tlieskanie takým istým dôležitým míľnikom ako ukazovanie.

Môj 13 mesačný synček ukazuje pekne na všetko a stále, ukazuje prštekom "nono", kýve hlavou na áno. Rozumie všetkému. Je spoločenský, má rád detičky, bľaboce celý deň, napodobňuje rybičku. Hovorí: mama, baba, tata, ty, mňam, jej, ham. Napodobňuje nás vo veľa veciach.

Čo sa stane, ak tlieskať teraz nebude vôbec, možno až keď bude veľký?

Znamená to nejakú poruchu?

Plus ukazuje iba pravou rukou. Na všetko a stále. Keď ho poprosím, aby stlačil gombík ľavým prstom, alebo ukázal v knižke ľavou rukou tak ukáže, ale ako keby pravú ruku má dominantnejšiu.

Keď sa hrá, tak dá guličku krásne na dráhu opatrne obidvoma rukami rovnako, kruhy na kužeľ obidvoma rukami rovnako. V knižke napríklad listuje iba ľavou rukou a ukazuje pravou, ktorou stále. Štvornožkuje pekne. Drží fľašku rovnako. Hrá sa so mnou tak, že obidvoma rukami si zakryje oči a náhle ich dá preč a smeje sa. Zatiaľ netlieska, ale opakuje po nás.

Už by sa rysovalo to, že bude pravák.

Je to nejaký problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo píšete, mi príde že synček je úplne normálne dieťatko s bežným vývojom. Len netlieska.

Asi by som to v kontexte všetkého napísaného nebrala za možnú patológiu. Tlieskať bude neskôr.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas