Je chudokrvnosť nebezpečná?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

syn má vo výsledkoch chudokrvnosť 90. Podľa doktorky je to zlý výsledok. Je moc bledý a týždeň berie aj kvapky Maltofer.

Je chudokrvnosť nebezpečná?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nepíšete aký je vek Vášho synčeka (predpokladám, že je v dojčenskom alebo batolovom veku).

Avšak všeobecne chudokrvnosť, teda anémia je nedostatok hemoglobínu v krvi, veľmi často ide najmä o sideropéniu, t.j. anémiu z nedostatku železa v krvi.

Železo je veľmi dôležitý prvok na správny vývoj centrálnej nervovej sústavy, preto je pri hodnote 90 - akú má Vás synček - správny postup nasadenia Maltofer kvapiek. Včasné odhalenie a liečba chudokrvnosti sú dôležité.

Množstvo železa v krvi vieme ovplyvniť aj príjmom z potravy - strava bohatá na železo, dostatok vitamínu C a príjem kravského mlieka nie viac ako 500 ml denne.

Pediater určite spraví vyšetrenie krvi po určitom období brania Maltofer kvapiek. Drvivej väčšine detí hemoglobín v krvi pekne stúpne - t.j. synček už nebude chudokrvný, v prípade, že nie treba pátrať po ďalších možných ochoreniach - najčastejšie ide o celiakiu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas