Je chrapčanie a "vŕzganie" pri dýchaní na hrudníku u dieťaťa dôvod na návštevu lekára?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

môj 3-ročný syn už druhý týždeň kašle a je silne zahlienený. Dva dni mal aj zvýšenú teplotu, ktorá sama odznela. Lieky neboli potrebné. CRP u lekárky mal 9, predpísala mu Trifed na vykašliavanie.

Dva dni na to dostal horúčky, lekárka mu nasadila Augmentin. Ešte v ten deň do večera bol už bez teploty, kašeľ sa postupne zlepšuje, (ľahšie sa mu vykašliava, kašeľ už nie je taký vysiľujúci), zahlienený je však stále.

Momentálne je to štvrtý deň ako užíva antibiotiká. Keď si spolu čítame v posteli, tak počujem, že ako mu chrapčí a "vŕzga" na hrudníku. Predtým som si to nevšimla.

Čo to môže spôsobovať?

Mám znova kontaktovať lekárku?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to dôvod na nastavenie inej liečby, resp návštevy lekára. Ide o obštrukčnú bronchitídu, kedy je zúžený dýchací systém v dôsledku ochorenia. Treba mu liekmi pomôcť k lepšiemu dýchaniu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas