Je časté zadívanie sa dieťaťa znakom epilepsie?

Zodpovedané
9. máj 2022

Dobrý deň,

môj 4,5 ročný syn má problém. Od začiatku roka ako chodí do škôlky, tak mi učiteľka hovorí, že má problém s pozornosťou. Keď niečo robia, tak zrazu prestane a zostane sa dívať len tak. Musia ho napomenúť, aby pokračoval.

Doma sa rýchlo naučí básničky, pesničky si pospevuje. Rád počúva rozprávky, keď mu čítam (samozrejme aj z telky). Rád maľuje aj vodovkami. Je pravda, že všetko robí pri mne. Keď ho nechám samého, tak príde za mnou, aby sme pokračovali spolu (myslím to maľovanie).

Pri obliekaní sa viezastaviť a len tak zostať sa dívať ako to spomína učiteľka. Teraz bola v škôlke psychologička a povedala, že vidí u neho náznaky epilepsie (vraj to zadívanie sa).

Strašne som sa zľakla.

Môže to psychologička rozoznať i napriek tomu, že nie je doktorka?

V júni ideme na vyšetrenie k inej psychologičke.

Aké vyšetrenia nám odporúčate?

Môžu epileptické záchvaty poškodiť mozog?

Ďakujem

Dobrý deň,

zadívanie sa u detičiek je naozaj jeden z možnách prejavov epilepsie. Psychológ, učiteľ či ktokoľvek, kto pracuje s deťmi si to môže všimnúť a upozorniť na to, ale konečnú diagnózu môže vyvrátiť či potvrdiť iba detský neurológ. Preto je vhodné povedať o skutočnostiach vašej obvodnej doktorke a vypýtať výmenný lístok na vyšetrenie neurológom.

Takéto zadívania sa mozog nijako nepoškodzujú.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas