Je bezpečné dojčiť dieťa počas Covidu-19 a horúčky u matky?

Zodpovedané
27. apr 2022

Dobrý deň,

momentálne bojujeme s Covidom-19. Dnes som začala teplotovať. Volala som so svojou obvodnou lekárkou a tá mi po porade s gynekológom povedala, že ak mám teplotu nad 38°C, tak nemám štvormesačného syna dojčiť. Vraj je pre neho mlieko priteplé. S týmto som sa ešte nestretla.

Mám teda prerušiť dojčenie, kým budem mať teploty a radšej odsávať?

Ďalšia otázka ohľadom Nurofen sirupu pre deti. Pediatrička mi povedala, aby som pri Covide-19 Nurofen nedávala malému. Vraj sa zhoršujú príznaky Covidu. Viac ako deň sme nevedeli s použitím Paralen čípkov zraziť malému teplotu pod 38°C. V noci som mu už dala Nurofen sirup a krásne zabral. Ráno mal dokonca teplotu 36,7°C. Teraz mu opäť stúpa teplota (37,4°C po odčítaní).

Ak mu vybehne nad 38°C, môžem dať Nurofen?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, neukončujte dojčenie. Mlieko nie je priteplé a ani prichladné - materské mlieko je dokonalé. Navyše ak máte Covid-19, už sa Vám v tele robia nejaké protiltky, ktoré mu cez materské mlieko poskytujete. A čo sa týka nákazy, ak sa má nakaziť, nakazí sa pri bežnej starostlivosti. Cez mlieko na milión percent nie.

Osobne nemám odpozorované, že by Nurofen nezaberal - iba ak sa nedáva správna dávka (teda tá čo je na krabičke).

Ak sa dá dávka kilogram dieťaťa delené 2 (teda napr. 9 kg dieťa 4,5 ml na dávku), tak určite krásne zaberie. Toto dávkovanie možno podať 3x denne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas