Je bežné, že 13-mesačné deti neukazujú prstom?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať 13 mesiacov a stále ešte neukazuje prstom na žiadne predmety. Akurát, ak je na rukách pri niekom inom a chce ísť ku mne, tak vtedy natiahne rúčku.

Pokiaľ ju vyzvem, aby ukázala v knižke, kde je napríklad auto či psík, tak sa skôr iba smeje. Stalo sa, že už ukázala. Mám pocit ako keby sa hanbila ukazovať. Ostatné veci sú u nej v poriadku.

Mám sa niečoho obávať, alebo je to bežné?

Ďakujem

Dobrý deň,

väčšinou už po roku dieťa komunikuje ukazovaním prstom ako formou gestikulácie. Je to rovnaký výrazový porstriedok ako slová.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas