Hýbe sa môjmu 5 mesačnému bábätku sval na tvári zo stresu?

Zodpovedané
19. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 5 mesačného bábätka. Asi 2 - 3 mesiace dozadu som si všimla, že na jeho tváričke vyskočí - pohne sa na sekundu sval. Pod okom, pri nose, medzi obočím. Kedy kde. Niekedy aj jemne žmurkne.

Pýtala som sa na to doktorky a začala sa smiať. Vraj príliš sledujem svoje dieťa a povedala, že to je normálne. Chodíme aj trochu cvičiť, lebo máme ľahkú hypotóniu.

Fyzioterapeutka povedala, že to je kvôli tomu, lebo má preťažené mimické svaly. Boli sme na kontrole u neurologičky kvôli ľahkej hypotónii. Povedala, že sa ešte s takým nestretla, že by sa len tak drobný sval pohol. Žiadne tiky, žiadne trasenie. Iba také jednorázové pohnutia na tých istých miestach. Vraj môže ísť o nedostatok horčíka. A takéto myokýmie môžu byť spôsobené aj kvôli stresu.

So synom cvičím na overballe a veľakrát nie je z toho nadšený.

Môže sa kvôli tomu stresovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

istú formu stresu to spôsobiť môže. Ale nemyslím si, že takú, aby to malo takýto vplyv.

U staršieho dieťaťa by som tiež skúšala doplniť horčík. U takto malého som sa s tým nestretla. Jedine, čo môžete skúsiť je dávať Pediakid 22. Neobsahuje horčík, ale vitamíny B skupiny, ktoré teoreticky tiež môžu pomôcť svalu "upokojiť sa".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas