Hrozí 8-mesačnému synovi zápal priedušiek, aj keď užíva lieky?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

mám 8-mesačného syna, ktorý bol 1.1. hospitalizovaný so zápalom priedušiek. Má totiž 5-ročného brata, ktorý nosí choroby zo škôlky. V nemocnici mu podali jednorazovo kortikoid do žily, inak užíval Ventolin, Fenistil a Stoptussin. Po troch týždňoch úplného zdravia skončil znova so zápalom priedušiek. Momentálne sme v režime ukončenia užívania Ventolinu a Flixotide, nakoľko mal pred troma dňami čisté dýchanie. No od dnes má zasa soplík a ja sa už desím, že bude z toho znova zápal.

Je to možné, aj keď stále raz denne užíva spomínané lieky?

Môžem mu ich podávať 2x denne?

Pôsobia tieto liečivá aj ako prevencia vzniku zápalu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ordináciu liekov skonzultujte s Vašou doktorkou. Bolo by dobré synčeka popočúvať a riadiť sa aktuálnym stavom priedušiek. Ako prevencia zápalu liečivá nepôsobia. Pôsobia tak, že rozširujú dýchací strom. Ak je prítomný zápal a opuch, tak nedôjde k takému zúženiu priedušiek, ktorý spôsobí dychovú nedostatočnosť (čo je väčšinou dôvod hospitalizácie).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas