Horúčka, vyrážky a červené fľaky u 16 mesačného syna. Čo mu môže byť?

Zodpovedané
2. apr 2019

Dobrý večer,

syn má 16 mesiacov a od piatku rána má horúčky okolo 39,5 °C. Bola som s ním u doktorky, ktorá ma odbila slovami, že mu nič nie je, lebo napriek vysokej teplote sa hrá, chodí a je usmievavý. Vôbec ho neskontrolovala.

V piatok, keď teplota neustupovala, tak som s ním išla na pohotovosť. Vraj má infekciu dýchacích ciest a poslali nás domov. Žiadne lieky. Lenže dnes je už nedeľa a teploty stále okolo 39,5°.

V okolí genitálií sa mu urobili vyrážky a akoby červené pásy. Na čele sa mu urobil červený fľak.

Čo to podľa Vás môže byť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na začiatku žiadneho ochorenia nevie lekár povedať či ide o bakteriálnu infekciu alebo o virózu. Pokiaľ nie je z krvi vyšetrená zápalová aktivita nedá sa to exaktne vylúčiť.

Nakoľko liečba antibiotikami by mala byť indikovaná iba v prípade bakteriálnej infekcie (!!! nie ATB na každé ochorenie), Vaša lekárka sprvoti stav liečila ako virózu. Zrejme synčeka pri prvom vystúpe teploty hneď nechcela "terorizovať" odberom, preto skúsila či teploty sami neodznejú, a teda či nejde o virózu. To znamená (predpokladám) že Vám naordinovala liečbu: znižovanie teploty (dôležité), dostatočná hydratácia, pokoj, prípadne symptomaticka liečba (ak kašle niečo od kašľa, ak má nádchu niečo do nosa atď..)

Ak sú takéto teploty viac ako 3 dni určite by som už odporúčala minimálne kontrolu CRP z prsta a nabratie močového sedimentu a kultivácie. Ak bude zápalová aktivita vysoká, pani doktorka nasadí antibiotiká, ak nebude budeme čakať kedy teplota poklesne.

Čo sa týka vyrážok - môže ísť o parainfekčný exantém (časté kožné prejavy pri akútnych ochoreniach respiračného traktu) ale aj niečo iné, každopádne choďte k pani doktorke, tá Vášho synčeka prezrie a určí diagnózu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas