Hlieny u 1,5 ročného dieťaťa. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
10. jún 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má 1,5 roka a od narodenia počuť ako keby chrčala. Znie to akoby mala hlieny a potrebuje si odkašľať. Aj si zvykne, je to taký vlhký kašeľ.

Náš doktor pri každom vyšetrení hovorí, že dýchanie ma čisté. Keď mala 4 mesiace, tak sme boli sme gastre. Nič sa jej nepotvrdilo. Ani alergia na mlieko a ani reflux.

Už pri prepúšťaní z pôrodnice sa pediatrovi nezdalo jej dýchanie, tak nás odporučil na nejaké vyšetrenie. Naša doktorka nám povedala, že dcérka je na to ešte malá.

Teraz má už dva mesiace zelené sople v ľavej nosnej dierke. Niekedy je ich dosť veľa, vidím to pri odsávaní. A stále sú zelené. Doktor povedal, že jej mám dávať Nasivin a aj jej dávam. Nie v kuse.

Malá bola od narodenia dosť často chorá a asi 5x brala už antibiotiká. Prvé hneď ešte v 3. mesiacoch. Kojila som iba 2 mesiace, potom bola na Sunare.

Dobrý deň,

skôr ako Nasivin by som odporúčala opakovane aj 5x denne noštek čistiť po použití izotonickej morskej vody do každej nosnej dierky. Chrčanie cez noštek môže byť spôsobené tým, že dierka je nepriechodná pre obsah hlienikov, vlhký kašeľ je z toho, že tie hlieniky stečú do hrdielka (najmä po noci) a dcérka ich potrebuje odkašľať.

Dýchanie môže byť čisté, zrejme aj je, keďže Vám tak pán doktor vraví, nesúvisí so zahlienením - dýchanie nám hovorí o stave dolných dýchacích ciest - u vašej dcérky je problém v horných dýchacích cestách.

Vhodné je zaobstarať si inhalátor a denne sa inhalovať Vincentkou alebo fyziologickým roztokom.

Nasivin neodporúčam používať dlhodobo - max 7 dní vkuse, alebo potom s pauzami občas.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas