Dvojročná dcérka má od narodenia problém s vyprázdňovaním. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

2-ročná dcérka má od narodenia problém s vyprázdňovaním. Už ako bábätko mala nepravidelnú stolicu a často sa vyprázdňovala len 2-3x do týždňa. Neskôr sa to upravilo a problém prišiel raz za čas. Vždy som jej nasadila slivkovú výživu či vločky a bolo dobre. Teraz je už úplne odplienkovaná, no v poslednej dobe má často špinavé nohavičky od stolice. Môže sedieť na nočníku aj hodiny a nevykaká sa. Opakovane má zadok špinavý od lepkavej stolice. Nevidím na nej, že by kakala a ani to nepovie. Mám vyslovene pocit ako keby to necítila a išlo jej to samovoľne.

Ako mám v takomto prípade postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, čo popisujete je znakom zápchy dieťaťa v tomto veku. Je teda treba stolicu efektívne dostávať von pravidelne - úprava životosprávy (najmä pitný režim, obmedzenie ryža, cestoviny chlebík, banán). Prípadne krátkodobo prípravok typu Forlax a psychologické vedenie (netlačiť, pravidelne po jedle dať na chvíľku sadnúť na nočník).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas