Dvojročná dcéra zvracia. Ako jej pomôcť, aby nebola dehydrovaná?

Zodpovedané
16. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dvojročnej dcérky, ktorá zvracala od večera do tretej rána. Vodu som jej podávala často a v malých množstvách. Už druhý deň nekakala.

Ako jej môžem pomôcť, aby neostala dehydrovaná?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

treba ponúkať vodu - ako píšete radšej častejšie a menšie dúšky.

Vždy po vracaní nedávať vodu minimálne 2 hodiny, potom začať iba po lyžičkách, pretože žalúdok je rozdráždený a môže začať opäť vracať - čo speje k dehydratácii.

Vhodná je na podávanie buď voda, alebo Kulišek rehydratačný roztok.

Zo stravy začať suchárom, potom napr. pol banána, potom na obed zemiačik, nedávať žiadne piškoty (obsahu mliečne výrobky), zeleninu, iné ovocie, nie čierny čaj ani kolu. Na ďalší deň môžete dať aj polievku zeleninovú, suché pečivo. Mliečne nedávajte aspoň 3 dni, potom postupne k bežnej strave.

To, či je dcérka dehydratovaná odsledujete dvoma spôsobmi - po prvé, ako na Vás reaguje, či sa hrá s hračkami, komunikuje, alebo je "odkvecnutá", nechce sa jej hrať, bez záujmu; a po druhé močením - ak je plienkovaná, tak aspoň 5-8 mokrých plienok denne, ak cikáva, tak to isté (len teda na WC). To, že nemá druhý deň stolicu nie je ničím výnimočným.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas