Do akého veku mám dieťaťu dávať umelé mlieko?

Zodpovedané
26. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mlieka pre 2,5 ročné dieťa. Syn pije večer pred spaním 150 ml mlieka Sunar complex 4. Na obed pred spánkom pije 150 ml a v noci dvakrát po 200 ml.

Je to normálne?

Sám si mlieko pýta. Snažím sa mu dávať rozmanité jedlá, ale veľmi málo papá už od malička. Stolicu má v poriadku, kaká každý druhý deň.

Ráno papá o ôsmej, potom okolo desiatej jogurt. O 12:30 má obed a o 13:30 mliečko.Okolo 15:30 papá ovocie a potom má večeru a pýta si mliečko.

Do akého veku mu mám mliečko dávať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

synček má v strave veľmi veľa mliečka a to je zrejme aj dôvodom prečo nechce papať tuhú stravu. V jeho veku by mal prijať maximálne 500 ml mlieka denne. Ideálne iba 330 ml.

Umelé mliečko stačí dávať do 3 rokov, potom pokojne prechod na kravské pasterizované plnotučné mlieko.

Ak si synček pýta mlieko, treba mu v noci /minimálne ten druhýkrát/ dať iba vodu. Zopár nocí možno bude plakať, ale potom si zvykne a možno sa už ani nebude budiť.

Aj dávky mliečka cez deň treba znižovať - do tej maximálnej porcie 330 - 500 ml denne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas