Do akého veku je normálne, aby si dieťa samo nesadlo, neplazilo, nestálo, nechodilo a neštvornožkovalo?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať o týždeň 9 mesiacov. Neplazí sa, sama nesedí, nestojí, neštvornožkuje, nerozpráva. Iba kričí. Boli sme u fyzio, lebo nechcela byť dlho na brušku.

Dali nám cvičiť Vojtovku, lebo sa pretláčala na bruško iba do jednej strany. Už sa pretáča aj do druhej, celkovo vydrží na brušku. Vie aj druhé vzpriamenie, pivotuje, otáča sa ako keď celý okruh sa otočí. Zdá sa mi, že na podložke sa odtláča dozadu. Či je to vedome, alebo náhodou - netuším.

Nedávno fyzio povedala, že že Vojtovku cvičiť nemusíme a máme sa skôr hrať, na kolienka húpať. A aj šikmý sed s ňou máme robiť. Pridržať ju a ona sa má sama do neho dostať.

Kontrolu máme o mesiac. Povedala, že je šikovná a vraj jej to treba len ukázať.

Do akého veku je normálne, aby si dieťa samo nesadlo, neplazilo, nestálo, nechodilo a neštvornožkovalo?

Ak by bola nejako postihnutá, zistila by to fyzioterapeutka?

Bude moja dcéra sedieť a chodiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste v sledovaní fyzio, tá vie najlepšie posúdiť kvalitu prevedeného vývoja.

Ak by dieťa nesedelo, neštvornožkovalo do 9. mesiaca, tak je odosielané na fyzio. Vy ste však pod dohľadom už dlhšie, aj ste cvičili Vojtovku, takže trošku spomalenie tam je, čo však nemusí znamenať, že to dcérka postupne nedoženie.

Nie je v tomto dôležitá rýchlosť ale kvalita prevedeného pohybu (sed, štvornožky, pivotovanie atď). Určite bude sedieť aj chodiť. Tam je hranica až do 18. mesiaca, netreba to siliť. Ste v sledovaní doborníka. Nebojte sa, príde to kedy má.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas