Dcérke nechutí mlieko. Ako ju presvedčím, aby ho pila?

Zodpovedané
22. aug 2019

Dobrý deň,

dcérka bola kojená do roka a potom som ju odstavila kvôli mojim problémom. Po odstavení mi nechcela piť umelé a ani normálne mlieko. Papá všetko ako my, všetko jej chutí. Má 8,7 kg a lekár povedal, že to je málo ako by mala mar.

Ako ju mám naučiť na mlieko?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to, že nepije mlieko nie je až taký veľký problém, pokiaľ to v strave nahradíte inými mliečnymi pokrmami - jogurt, kefír, tvaroh, mozarella atď.

Mala by takto prijať 330 - 500 ml mliečnych výrobkov dokopy (viac sa určite neodporúča). U batoliat je však bežné, že prechádzajú obdobím kedy nechcú jesť žiadne nové potraviny a majú aj menší apetít na tie "staré" - odskúšané.

Musí mať pestrú plnohodnotnú stravu, mäsko, zelenina, ovocie, ryža, zemiaky, lepok.

V každom prípade je nutné aby prijímala v strave dosť makro aj mikronutrientov (prípadne by som skontrolovala krvný obraz a hladinu železa v krvi a liečila anémiu - ak bude).

Vhodné je aj Nutrolin B sirup, resp. Cebion multi sirup na doplnenie vitamínov.

Existujú prípravky na zvýšenie chuti do jedla u detí - Pediakid. Avšak jeho reálna účinnosť v praxi je otázna - niektorým pomôže, ale niektorým nie. Prípadne skúste ten.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas