Dcérka je plačlivá a mlieko sa jej vracia hore. Máme ho zmeniť za hypoalergénne alebo antirefluxné?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

moja mesačná dcérka je často nepokojná a plačlivá. V pôrodnici prvé dni grckala. Dávam ju poriadne odgrgnúť, ale niekedy sa jej mliečko vracia hore. Keď nie mlieko, tak robí divné pohyby ústami a idú jej von sliny. Vyzerá to ako keby mala kyselinu. Zvláštne prehĺta a potom veľmi plače.

Pediater navrhol sono bruška, ale najprv mi odporučil, aby som jej skúsila podať sirup Gastrotuss baby a zmeniť mlieko na hypoalergénne.

Je to tak správne a nemám ho zmeniť radšej na antirefluxné?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmena za hypoalergénne mliečko nemá podľa odporúčaní v tomto prípade opodstatnenie.

U dcérky ide o reflux. Ide o návrat mlieka (aj natráveného) zo žalúdka do pažeráka a úst dieťaťa po jeho kŕmení – grckanie. Prejavy môžu byť aj menej markantné – prehĺtanie po nakŕmení, nespokojnosť, pretrvávajúci kašeľ. Jednou z príčin vzniku je aj to, že zvierač medzi žalúdkom a pažerákom, ktorý bráni návratu potravy späť je ešte slabší. Mlieko sa tak (najmä pri poriadnom nakŕmení) ľahko dostane tam kam nemá – „hore“.

Oveľa častejšie reflux ako problém vyhodnocujú samotní rodičia. Ak dieťatko priberá, je spokojné a „len“ po kŕmení grcká, nie je to naozaj problém. Niekedy sa rodičia pýtajú, že aké množstvo vygrcnutého obsahu je ešte „normálne“. Neexistuje štandardizované množstvo a teda odpoveď by mohla znieť: Ak dieťa priberá, je spokojné a vracanie nie je masívne, prúdové, tak by sa nemalo jednať o chorobný stav s nutnosťou zásahu.

Diagnóza refluxu nevyžaduje žiadne špeciálne vyšetrenie, ale postačí popis situácie lekárovi. Niekedy sa dieťa odosiela na sonografiu. To však nie je potrebné pre vyslovenie diagnózy, ani pre eventuálnu liečbu. Záver vyšetrenia nie je vždy priekazný, nakoľko si vyžaduje značnú spoluprácu dieťaťa. Niekoľko hodín pred vyšetrením nesmie prijímať mlieko. Následne pri vyšetrení musí dieťa zostať niekoľko minút bez pohybu, aby bol nález hodnotiteľný.

Liečba fyziologického refluxu nie je potrebná. Dôležité je zamerať sa skôr na režim detí, ktoré trpia refluxom:

  • Častejšie kŕmenie, ale podávať menšie porcie mliečka naraz.
  • Po nakŕmení dieťa nedávať hneď ležať, ale ho dať odgrgnúť do vertikálnej polohy na chrbát rodiča. Nebojte sa, takto na chvíľu to určite chrbtici dieťatka neublíži. Dieťa by malo byť „vyššie“ – hlavu by malo mať na pleci rodiča.
  • Ak dieťa grcká aj v spánku, tak na spánky používať klinový matrac. Podľa štúdii dieťa nie je bezpečnejšie ukladať dieťa s refluxom na bok. Bezpečnejšie je stále využívanie polohy na chrbte.
  • Počas bdenia je vhodná poloha na brušku pod dozorom (evidentne aj poloha chvíľkovo pasívne na ľavom boku).
  • Ak je dieťa na umelom mlieku, môže lekár predpísať antirefluxnú formulu.
  • Akokoľvek je dieťa kŕmené, môžete skúsiť sirup Gastrotuss baby.


Prognóza je veľmi dobrá. Drvivej väčšine detí reflux do roka úplne vymizne.

Kedy spozornieť?

  • ak dieťa vracia prúdom prvé mesiace života (možná pylorostenóza),
  • ak dieťa neprospieva na váhe,
  • ak sú prítomné aj iné zažívacie problémy (bolesti bruška, nafukovanie, krv v stolici, kŕče, nepokoj v noci),
  • ak je prítomný kašeľ,
  • ak sa po antirefluxnej formule formule nezlepší stav – môže ísť o prejav alergie na bielkovinu kravského mlieka.


Veľa zdravia


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas