Dcérka bola v škôlke v kontakte s dieťaťom, ktoré má ovčie kiahne. Má zmysel ju ešte zaočkovať?

Zodpovedané
2. jún 2021

Dobrý deň,

štvorročná dcérka bola včera v škôlke v kontakte s dieťaťom, ktoré má ovčie kiahne.

Má zmysel dcérku očkovať, alebo je už neskoro?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie má zmysel, ale musí sa vakcína podať do 3 dní po kontakte - môže zabrániť klinicky zjavnej infekcii alebo zmierniť priebeh infekcie.

Okrem toho existujú obmedzené údaje, ktoré poukazujú na to, že očkovanie do 5 dní po expozícii môže zmierniť priebeh infekcie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas