Dcéra pred rokom prekonala zápal obličiek. Platí pre ňu stále zákaz kúpania sa vo verejných bazénoch?

Zodpovedané
28. júl 2022

Dobrý deň,

dcéra pred rokom prekonala zápal obličiek (chytila to zo stolice, pretože deň hnačkovala a napriek mojej snahe o neustále čistú plienku sa to udialo). Mala vtedy rok aj dva mesiace. Doktorka nám povedala, aby sme sa oblúkom vyhybali kúpaliskám a jazerám a vraj celé ranné detstvo. Doteraz sme sa vo verejnom bazéne nekúpali a ani v jazere.

Avšak máme kúpalisko doslova za domom a v týchto ukrutných horúčavách by som tam rada zavítala. Dcérka sale vidí chodiť odtiaľ deti s kolesami a keďže miluje vodu, stále tam chce ísť a mne jej je uz ľúto.

Musíme stále dodržiavať takýto prísny zákaz?

Sú nejaké pravidlá ako po návšteve verejného kúpaliska postupovať, aby sme minimalizovali pravdepodobnosť infekcie?

Dcérka je už odplienkovaná.

Má zmysel užívať Urinal sirup raz za čas preventívne?

Keď mala zápal, tak som jej ho dávala i napriek tomu, že doktorka povedala, že netreba.

Ďakujem

Dobrý deň,

aby ste minimalizovali pravdepodobnosť nákazy, tak je nutné po každom kúpaní ju vyzliecť z plaviek a umyť mydielkom (aj genitál) - spredu dozadu. Preventívne Urinal nie je potrebné dávať, pri náznaku ochorenia okamžite áno.

Podľa mňa ísť môžete. Pokiaľ nebola zistená žiadna vrodená chyba, ale vyslovene išlo o zavlečenie baktérie z GITu. Tak v tom problém nevidím.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas